سرو میزبان پنجمین دوره جایزه کتاب مهر شد

مهرطه: مراسم اختتامیه پنجمین دوره جایزه کتاب مهر 11 اردیبهشت ماه در فرهنگسرای سرو برگزار شد.                                                       مراسم پنجمین دوره جایزه کتاب با حضور دختران نوجوان موسسه مهرطه(مرکز نگهداری دختران بدسرپرست و بی سرپرست) و انجمن توانمندسازی زنان وکودکان مهر و ماه و انجمن  پرنده کوچک درخت زندگی برگزار شد.

در ابتدای مراسم ژیلا مدنی از موسسه مهرطه در مورد اهداف برگزاری این جایزه و برنامه های مهرطه برای ترویج کتاب خوانی توضیح داد. او در ادامه به پروژه راه اندازی کتاب خانه برای دانش آموزان روستای قاسم آباد جیرفت و برنامه کتاب خوانی این عزیزان اشاره کرد.

سپس شیدا رنجبر دبیر علمی جایزه کتاب مهر، در مورد نحوه داوری و تعداد کتاب های خوانده شده طی یکسال توضیحاتی ارائه داد. این مترجم کتاب های کودک و نوجوان گفت: من تنها تکنیک های نقد را به دختران آموزش دادم و کوچکترین نظری در مورد کتاب ها و نویسندگان  ارائه ندادم. انتخاب کتاب ها تنها براساس نظرات دختران بود و من انرژی فراوانی از آنها گرفتم. او گفت ما 26 کتاب را طی یکسال خواندیم و اگر کتاب های بیشتری در اختیار ما بود  بچه ها می توانستند آنها را نیز بخوانند. مشکل ما نداشتن بودجه برای خرید کتاب است و از انتشاراتی که کتاب های رایگان در اختیار  ما قرار دادند سپاسگزاریم. امیدواریم همکاری بیشتری از سوی ناشران حوزه کودک و نوجوان را در سال آینده شاهد باشیم.

 

سپس شیما ثابت موسسه توانمندسازی مهر و ماه را معرفی کرد و در ادامه میترا امام مدیرعامل پرنده کوچک درخت زندگی در مورد شکل گیری این موسسه و رویکردی که نسبت به آموزش دارد و شیوه افقی اداره این سمن توضیحاتی ارائه داد.                                                         

                                             

مراسم با اعلام کتاب های برتر و تقدیری در حوزه تالیف و ترجمه توسط داوران نوجوان ادامه یافت. داوران ضمن نقد و بررسی و خواندن بخش هایی ازکتابها برگزیدگان خود را معرفی کردند. کتاب «فریاد آق اویلی»، نوشته عبدالرحمان اونق از انتشارات کانون ویژه تالیف اعلام شد. همچنین از کتاب «هویج بستنی» نوشته فرهاد حسن زاده از انتشارات افق تقدیر شد. در حوزه ترجمه کتاب «زیر نور ماه شیشه ای» نوشته ژاکلین وودسون ترجمه کیوان عبید آشتیانی از انتشارات افق به عنوان کتاب ویژه ترجمه اعلام شد و کتاب «آسمان سرخ در سپیده دم» نوشته الیزابت لرد با ترجمه پروین علی پور شایسته تقدیر اعلام شد.

لغو سفر به خاطر شرکت در مراسم جایزه مهر

در ادامه با درخواست هیات داوران تمامی نویسندگان و مترجمان حاضر در سالن به روی سن فراخوانده شدند.  اونق  نویسنده برتر جایزه کتاب مهر گفت برنامه سفرش به خارج از کشور را برای شرکت در این مراسم و حضور در جمع داوران نوجوان لغو کرده است و 8 ساعت از گنبد تا تهران در راه بوده است. علی اصغر سیدابادی نویسنده و مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد این جایزه و این که این جایزه با همت مهرطه 5 سال ادامه یافته است، صحبت کرد.  همچنین عموزاده خلیلی مدیر مسئول چلچراغ  و نویسنده حوزه کودک و نوجوان گفت با وجود آن که باید امروز 64 صفحه مجله چلچراغ را می بستم ترجیح دادم در جمع داوران نوجوان حاضر شوم. او آرزو کرد جایره کتاب مهر که رویداد درخور توجهی در حوزه کتاب نوجوانان است ادامه یابد.  نیز در مورد دخترانش در مهرطه گفت  سپس باقی نویسندگان و مترجمان نیز به معرفی خود پرداختند و در مورد ارزشمندی ارتباط مستقیم نویسندگان با مخاطبان خود که در سالن بودند،صحبت کردند.

همچنین در این مراسم از خواهران یعقوبی به دلیل نقشی که در آماده سازی کتاب های کودک و نوجوان دارند، عزیزانی که کمتر نقش شان دیده می شود، تقدیر شد و انها در مورد سیر آماده سازی کتاب صحب کردند.

جایزه کتاب مهر به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش اعتماد به نفس در بین دختران نوجوان در معرض آسیب های اجتماعی پایه ریزی شده و طی آن هرسال نوجوانان کتاب های منتشرشده در حوزه کودک و نوجوان را مورد نقد و بررسی قرار می دهند و ازنویسنده یا مترجم برتر تجلیل به عمل می آورند. این جایزه به همت موسسه نیکوکاری مهرطه بنیان گذاشته شده است.

 

 

شماره حساب های موسسه

شماره کارت 5022291001693595 بانک پاسارگاد، شماره کارت

شماره حساب 116400537 , کد 032 , بانک تجارت شعبه پارک

شماره حساب 81077799901 , کد 326 , بانک پاسارگاد  شعبه قائم مقام

شمار حساب 1018504861122 , کد 101 , بانک اقتصاد نوین شعبه قدیر

توجه ( بسیار مهم )

موسسه مهرطه تنها دارای دو وب سایت رسمی به آدرس های ذیل می باشد : 

mehretaha.ir  و  mehretaha.com   

لطفا از کمک به موسسات دیگر که با آدرس های مشابه و با نام ما فعالیت می کنند جدا خوداری نماید جهت کسب اطلاعات بیشتر از قسمت تماس باما وبسایت با ما در ارتباط باشید - متشکرم