نشست نقد و بررسی «آس و پاس در پاریس و لندن» برگزار شد

مهرطه: 21 مرداد ماه نشست نقد و بررسی کتاب «آس و پاس در پاریس و لندن»  نوشته جورج اورول در موسسه مهرطه با حضور مترجم کتاب بهمن دارالشفایی و آتوسا افشین نوید نویسنده برگزار شد.

در ابتدای جلسه دارالشفا در مورد شخصیت اورول توضیحاتی ارائه داد. او گفت حضور اورول در برمه در شکل گیری شخصیت اول نقش بسیار مهمی داشت و سبب شد نفرت از استعمارگر در او پدید آید او در نوشته هایش طرف مردم است.  و نوشته های او در حقیقت نقد روابط قدرت است نقد به وضعیت است و.ردو طرف را نقد می کند استعمار هرچقدر فرد فرودست را بدبخت می کند بالادستی را نیز حقیر می کند  در کتاب های او خبری از سیاه نمایی نیست و کنتراست کارهای کلاسیک  را در اثار اورول نمی بینیم او تاآخرعمر روزنامه نگار بود درآمدش از راه روزنامه نگاری بود .  کتاب آس و پاس در پاریس و لندن هدف توصیف فقر است و در حقیقت از دو بخش تشکیل شده که در ابتدا اورل بخش پاریس را می نویسید اما ناشر به دلیل این که حجم این بخش کم است از او می خواهد که بیشتر بنویسد و اورول بخش لندن را نیز به آن اضافه می کند. به نوعی بخش پاریس زندگی خود اورول است که برای کار کردن به پاریس می رود و نمی خواهد از عمه اش که در پاریس زندگی می کند کمک بگیردو این بخش قوی تر است و ریتم بهتری نسبت به بخش لندن دارد. در این کتاب اورول ژانر خاصی ندارد و گاهی نثرش گزارش گونه است چرا که تلاش می کند ابعاد مختلف یک پدیده را به تصویر بکشد. البته این خصیصه نوشته های اولیه اوست.

دارالشفا افزود در این کتاب اورول هدفش توضیح فقر است . او در ادامه بخشی از کتاب را که توصیف فقر و نتایجی است که برای انسان به ارمغان می اورد را خواند.

 در ادامه آتوسا افشین نوید ابتدا به مختصات تاریخی شکل گیری این کتاب اشاره کرد و گفت: نثر اورول ساده است این که بخوایم بگوییم ژانرش چیست سخت است. این دو ویژگی  نثر اورول به برگشتن او از برمه برمی گردد. او در این زمان می خواهد فقط بنویسد. اورول ۱۹۲۷ به لندن برمی گردد. سال قبلش اعتصاب‌های کارگری معادن زغال سنگ شکست خورده است. به دلیل اختلاف طبقاتی جامعه ملتهب است. در آلمان نازیسم قدرت گرفته است .در سال 1926 استالین روی کار آمده  و بنابراین کل اروپا ملتهب است.دغدعه استعمار ،جریانات سیاسی و اختلاف های بین مردم  اورول را به نوشتن وا می دارد. نویسنده می خواهد  تجربه اش را به گونه ای ثبت کند که بیشترین تاثیر را بگذارد و ابعاد مختلف هر واقعه ای را نشان دهد.

از نظر اورول نگفتن در مورد بخشی ازحقیقت معادل دروغ گفتن است. پس تلاش می کند تمام حقیقت را بگوید بنابراین چارچوب مشخصی را انتخاب نمی کند. نویسنده اصرار دارد هر خواننده ای را درگیر کند، پس ساده می نویسد. در این کتاب شیفت از یک ژانر به ژانری دیگر وجود دارد نگاه خاصش به نوشتن است . اورول مانند جویس  نمی نویسند او به لحاظ زیبایی شناسی متن  قابل مقایسه با جویس نیست. اما همچنان در این دهه هم کتابهایش پرخواننده است.

افشین نوید ادامه داد : ارول نویسنده خبرنگار است صرف خبرنگار نیست فراتر از آن است و این مسئله درون کتاب هویداست. در این کتاب تلاش می کند بیشتر  به فقر نزدیک شود بنابراین تجربه اش می کند. نقدی که به او وارد است هم همین است که تو رفتی با فقرا زندگی کردی می توانستی  چنین کاری نکنی چون تو الترناتیو داشتی . دراین کتاب هم جایی او بازیگر فقراست و جایی نگاهش نشان می دهد که از بیرون دارد به آن نگاه می کند.

این نویسنده افزود: در کتاب ففط  دو شخصیت کارتن خواب و ظرفشور شخصیت پردازی می شوند و  قصد ارورل در این کتاب این است که بگوید فقر چیست؟ نتیجه اش چیست؟ فقر منجر به چیزی خواهد شد؟ و  فقرا چرا نمی توانند چیزی را تغییر دهند. او از  کارتن خواب و ظرف شور که دوسر طیف فقیر هستند، استفاده کرده است .تحلیل ارول از هردویکی است هردو شرایط یکسانی دارند با این که یکی کار می کند و دیگری نه. 

او افزود: از نظر ارورل فقر به تخاصم همه با همه منجر می شود.  در این کتاب او نشان می دهد چطور هرکسی ازدست بالایی می دزدد، چطور افراد از هم می دزدند و  وقتی شرایط همه شان بد است علیه بالایی متحد می شوند.  این اتحاد استراتژیک است و  نقشها تکرار می شوند. سیستمی است که همه  از آن آسیب می بیند اما همه بازتولیدش می کنند.

 

 

شماره حساب های موسسه

شماره کارت 5022291001693595 بانک پاسارگاد، شماره کارت

شماره حساب 116400537 , کد 032 , بانک تجارت شعبه پارک

شماره حساب 81077799901 , کد 326 , بانک پاسارگاد  شعبه قائم مقام

شمار حساب 1018504861122 , کد 101 , بانک اقتصاد نوین شعبه قدیر

توجه ( بسیار مهم )

موسسه مهرطه تنها دارای دو وب سایت رسمی به آدرس های ذیل می باشد : 

mehretaha.ir  و  mehretaha.com   

لطفا از کمک به موسسات دیگر که با آدرس های مشابه و با نام ما فعالیت می کنند جدا خوداری نماید جهت کسب اطلاعات بیشتر از قسمت تماس باما وبسایت با ما در ارتباط باشید - متشکرم