دیدار معاون امور زنان ریاست جمهوری از مهرطه

روز چهارشنبه20 مردادماه  معاون امور زنان ریاست جمهوری از مهرطه بازدید کرد.

معاون رییس جمهور را در این دیدار  الماسی و تاج الدین ازنمایندگان مجلس شورای اسلامی و نگین مشاور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، همراهی کردند.

در ابتدا زهره زارع مدیرعامل موسسه خیریه مهرطه در تشریح فعالیت های این موسسه گفت: موسسه مهرطه موسسه‌ای غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است که درسال ۱۳۸۱ با هدف نگهداری شبانه‌روزی از دختران بی‌سرپرست و بدسرپرست و با مجوز رسمی سازمان بهزیستی و نیروی‌انتظامی آغاز به کار کرده است.در حال حاضر دختران مهرطه در دوخانه اقاقیا و ارغوان زندگی می کنند و حدود 30 دختر از سن 4 ساله تا 24 ساله در حال حاضر در این موسسه زندگی می کنند. همچنین حدود 100 زن سرپرست خانوار نیز تحت پوشش موسسه مهرطه هستند.

او ادامه داد: یکی از وظایف دولت فرهنگسازی برای فرزندخواندگی است چرا که بهترین شبه خانواده ها هم نمی توانند مانند یک خانواده امنیت برای کودکان به ارمغان آوردند. هرچند که ما در مهرطه تلاش می کنیم دختران ما از بابت مسائل عاطفی، سلامت روانی و جسمانی کمبودی نداشته باشند اما دخترانی که از موسسه مستقل شده اند شب که برمی گردند خانه کسی را ندارند که منتظرشان باشد. ما در مهرطه بعد از استقلال نیز دخترانمان را رها نمی کنیم اما بهرحال داشتن خانواده به لحاظ دادن احساس امنیت برای دختران مهم است.

زارع در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم تغییر قوانین در خصوص کودکان بدسرپرست اشاره کرد و گفت تاکنون دو مورد از دختران ما در عرض یک سال با حکم قاضی به والدینی که صلاحیت لازم برای نگهداری  از آنان ندارند ، برگرداننده شده اند. او افزود :پیشنهاد من این است که برای بازگرداندن فرزندان به والدینشان نظر مددکار فرزند اخذ شود.

مدیرعامل موسسه مهرطه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مشکلات این موسسه در زمینه ارتباط دختران با خانواده‌هایشان گفت: این ارتباط تنها پس از احراز صلاحیت خانواده‌ها انجام می‌شود. در حال حاضر بزرگ‌ترین معضل ما اعتیاد والدین است و البته ما هرگز مانع دیدارمادر و فرزند نمی شویم اما فکر می کنیم زندان محیط خوبی برای ملاقات کودکان با والدینشان نیست.

 در ادامه این دیدارشهیندخت مولاوردی با شنیدن مشکلات این موسسه گفت: باید مشکلات و خواسته های چنین موسساتی با مکاتبه به مسئولین ذی ربط بویژه معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور منعکس شود تا اگر احیانا در جایی نیاز به اصلاح است با تعامل سایر سازمان‌های مرتبط این اقدام انجام شود.

او با تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در مسیر رفع مشکلات و خلاءهای موجود، افزود: برای حل مشکلات و ضعف‌ها باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرد. باید در تعاملی دو سویه میان همه دستگاه‌های مرتبط جهت حمایت از دختران بی‌سرپرست و بدسرپرست اقدامات لازم انجام شود.

وی ادامه داد: بی‌تردید موسساتی همچون مهر طه به دلیل قرار گرفتن در مسیر اجرا در ریز مسائل و مشکلاتی قرار می‌گیرند که شاید ما در معاونت از آن مطلع نباشیم، لذا با انعکاس چنین مواردی می‌توانند زمینه اصلاح و بهبود را فراهم کنند.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به قانون جدید فرزندخواندگی در ایران تاکید کرد: در این قانون شرایط فرزندخواندگی تسهیل شده است. قطعا مجلس هم برای بهبود شرایط در کنار موسساتی هستند که امروز به عنوان بازوی اجرایی دولت قلمداد می‌شوند و بی‌تردید بدون مشارکت این موسسات دولت هم نمی‌تواند برنامه‌های خود را پیش برد.

مولاوردی به کار داوطلبانه در موسساتی مانند مهر طه اشاره کرد و افزود: باید قدر این عاشقانه و داوطلبانه کار کردن‌ها را بدانیم.

تاج‌الدین، نماینده مردم اصفهان  و عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر لزوم انعکاس مشکلات به نمایندگان مجلس گفت: اگر مشکلات پیشروی موسسات خیریه به نمایندگان منتقل شود، می‌توان گام موثری در پیشگیری و حل آسیب‌های اجتماعی برداشت.

وی افزود: باید مشکلات را اولویت‌بندی و به صورت مکتوب آنها را در تعاملی موثر به سازمان‌های مرتبط منعکس کرد. در مجلس دهم پتانسیل زیادی برای حل مشکلات در عرصه بانوان وجود دارد.

در انتهای جلسه نیز ژیلا مدنی از داوطلبان موسسه مهرطه و اعضای انجمن توانمندسازی مهروماه پیشنهاد اختصاص دادگاه های خاص برای احراز صلاحیت والدین جهت بازگرداندن فرزندان به خانواده های بدسرپرست  را ارائه داد.

 در این دیدار کارشناسان سازمان بهزیستی نیز شرکت داشتند و در مورد موانع خود در مورد حکم امین موقت از نمایندگان مجلس و خانم مولاوردی چاره جویی کردند. الماسی نماینده مردم اهواز نیز گفت که بهتر بود در دیدارهای این چنینی نماینده قوه قضاییه هم حضور داشت.

شماره حساب های موسسه

شماره کارت 5022291001693595 بانک پاسارگاد، شماره کارت

شماره حساب 116400537 , کد 032 , بانک تجارت شعبه پارک

شماره حساب 81077799901 , کد 326 , بانک پاسارگاد  شعبه قائم مقام

شمار حساب 1018504861122 , کد 101 , بانک اقتصاد نوین شعبه قدیر

توجه ( بسیار مهم )

موسسه مهرطه تنها دارای دو وب سایت رسمی به آدرس های ذیل می باشد : 

mehretaha.ir  و  mehretaha.com   

لطفا از کمک به موسسات دیگر که با آدرس های مشابه و با نام ما فعالیت می کنند جدا خوداری نماید جهت کسب اطلاعات بیشتر از قسمت تماس باما وبسایت با ما در ارتباط باشید - متشکرم