ضیافت ماه رمضان مهرطه برگزار شد

 10 خرداد ماه مراسم ضیافت ماه رمضان موسسه مهرطه به روال همیشه در اولین چهارشنبه ماه مبارک برگزار شد.

در ابتدای مراسم زهره زارع مدیرعامل موسسه مهرطه در مورد این موسسه گزارشی کوتاه ارائه داد ، سپس کلیپ و پاورپوینتی که توسط خانم اسفرجانی در مورد هزینه های مهرطه طی یکسال تهیه شده بود، نمایش داده شد. گروه موسیقی اروشا نیز در این مراسم قطعاتی متناسب با ماه مبارک نواختند. این مراسم با همت داوطلبان موسسه برگزارشد.

 عکس: محمدقدمعلی

 

سرو میزبان پنجمین دوره جایزه کتاب مهر شد

مهرطه: مراسم اختتامیه پنجمین دوره جایزه کتاب مهر 11 اردیبهشت ماه در فرهنگسرای سرو برگزار شد.                                                       مراسم پنجمین دوره جایزه کتاب با حضور دختران نوجوان موسسه مهرطه(مرکز نگهداری دختران بدسرپرست و بی سرپرست) و انجمن توانمندسازی زنان وکودکان مهر و ماه و انجمن  پرنده کوچک درخت زندگی برگزار شد.

در ابتدای مراسم ژیلا مدنی از موسسه مهرطه در مورد اهداف برگزاری این جایزه و برنامه های مهرطه برای ترویج کتاب خوانی توضیح داد. او در ادامه به پروژه راه اندازی کتاب خانه برای دانش آموزان روستای قاسم آباد جیرفت و برنامه کتاب خوانی این عزیزان اشاره کرد.

سپس شیدا رنجبر دبیر علمی جایزه کتاب مهر، در مورد نحوه داوری و تعداد کتاب های خوانده شده طی یکسال توضیحاتی ارائه داد. این مترجم کتاب های کودک و نوجوان گفت: من تنها تکنیک های نقد را به دختران آموزش دادم و کوچکترین نظری در مورد کتاب ها و نویسندگان  ارائه ندادم. انتخاب کتاب ها تنها براساس نظرات دختران بود و من انرژی فراوانی از آنها گرفتم. او گفت ما 26 کتاب را طی یکسال خواندیم و اگر کتاب های بیشتری در اختیار ما بود  بچه ها می توانستند آنها را نیز بخوانند. مشکل ما نداشتن بودجه برای خرید کتاب است و از انتشاراتی که کتاب های رایگان در اختیار  ما قرار دادند سپاسگزاریم. امیدواریم همکاری بیشتری از سوی ناشران حوزه کودک و نوجوان را در سال آینده شاهد باشیم.

 

سپس شیما ثابت موسسه توانمندسازی مهر و ماه را معرفی کرد و در ادامه میترا امام مدیرعامل پرنده کوچک درخت زندگی در مورد شکل گیری این موسسه و رویکردی که نسبت به آموزش دارد و شیوه افقی اداره این سمن توضیحاتی ارائه داد.                                                         

                                             

مراسم با اعلام کتاب های برتر و تقدیری در حوزه تالیف و ترجمه توسط داوران نوجوان ادامه یافت. داوران ضمن نقد و بررسی و خواندن بخش هایی ازکتابها برگزیدگان خود را معرفی کردند. کتاب «فریاد آق اویلی»، نوشته عبدالرحمان اونق از انتشارات کانون ویژه تالیف اعلام شد. همچنین از کتاب «هویج بستنی» نوشته فرهاد حسن زاده از انتشارات افق تقدیر شد. در حوزه ترجمه کتاب «زیر نور ماه شیشه ای» نوشته ژاکلین وودسون ترجمه کیوان عبید آشتیانی از انتشارات افق به عنوان کتاب ویژه ترجمه اعلام شد و کتاب «آسمان سرخ در سپیده دم» نوشته الیزابت لرد با ترجمه پروین علی پور شایسته تقدیر اعلام شد.

لغو سفر به خاطر شرکت در مراسم جایزه مهر

در ادامه با درخواست هیات داوران تمامی نویسندگان و مترجمان حاضر در سالن به روی سن فراخوانده شدند.  اونق  نویسنده برتر جایزه کتاب مهر گفت برنامه سفرش به خارج از کشور را برای شرکت در این مراسم و حضور در جمع داوران نوجوان لغو کرده است و 8 ساعت از گنبد تا تهران در راه بوده است. علی اصغر سیدابادی نویسنده و مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد این جایزه و این که این جایزه با همت مهرطه 5 سال ادامه یافته است، صحبت کرد.  همچنین عموزاده خلیلی مدیر مسئول چلچراغ  و نویسنده حوزه کودک و نوجوان گفت با وجود آن که باید امروز 64 صفحه مجله چلچراغ را می بستم ترجیح دادم در جمع داوران نوجوان حاضر شوم. او آرزو کرد جایره کتاب مهر که رویداد درخور توجهی در حوزه کتاب نوجوانان است ادامه یابد.  نیز در مورد دخترانش در مهرطه گفت  سپس باقی نویسندگان و مترجمان نیز به معرفی خود پرداختند و در مورد ارزشمندی ارتباط مستقیم نویسندگان با مخاطبان خود که در سالن بودند،صحبت کردند.

همچنین در این مراسم از خواهران یعقوبی به دلیل نقشی که در آماده سازی کتاب های کودک و نوجوان دارند، عزیزانی که کمتر نقش شان دیده می شود، تقدیر شد و انها در مورد سیر آماده سازی کتاب صحب کردند.

جایزه کتاب مهر به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش اعتماد به نفس در بین دختران نوجوان در معرض آسیب های اجتماعی پایه ریزی شده و طی آن هرسال نوجوانان کتاب های منتشرشده در حوزه کودک و نوجوان را مورد نقد و بررسی قرار می دهند و ازنویسنده یا مترجم برتر تجلیل به عمل می آورند. این جایزه به همت موسسه نیکوکاری مهرطه بنیان گذاشته شده است.

 

 

کانون خانه های کودک و نوجوان با پیگیری مهرطه ثبت می شود

مهرطه: کانون خانه های کودک و نوجوان (مراکز نگهداری شبانه روزی از کودکان ) با پیگیری موسسه مهرطه ثبت می شود.

موسسه  مهرطه  طی عمر 15 ساله خود همواره در پی آن بوده است که بتواند با به اشتراک گذاشتن تجارب خود در ایجاد فضایی پر نشاط برای زندگی کودکان گام بردارد. ایجاد این کانون می تواند به استفاده از دانش موسسات شبانه روزی و کمک به پا گرفتن سازمان هایی نوپا کمک رساند که راهگشای ساختار مناسبی برای خانه های کودک و نوجوان باشد.

اولین جلسه هم اندیشی این مراکز در تاریخ 15/6/95 در موسسه مهرطه برگزار شد و ضمن آن مهرطه به بیان تجارب خود و مشکلاتی که با نهادهای مرتبط داشت، پرداخت. این امر سبب شد که مراکز دیگر نیز تشویق شوند دغدغه های خود را بیان کنند. استقبال مراکز به گونه ای بود که جلسات به شکل چرخشی در آنها برگزار شد.

طی این جلسات مراکز مختلف به معرفی خود پرداختند و بعد از رسیدن به لزوم تاسیس کانون، در مورد ساختار، اساسنامه و اهداف تاسیس آن به بحث و بررسی پرداختند.

بعد از برگزاری 6جلسه به دعوت سازمان بهزیستی در تاریخ 10/11/.95 جلسه ای با حضور 33 سازمان برگزار شد و طی آن 5 نفر به عنوان هیات موسس انتخاب شدند. اسامی هیات موسس به شرح زیر است.

1-      سرکار خانم زهره زارع از موسسه مهرطه

2-      جناب آقای منوچهر محمدی از موسسه هدایت بشیر الهی

3-      جناب آقای سید مصطفی موسوی از خیریه حضرت ابوالفضل

4-      جناب آقای اکبر کریمی از خیریه ملائک

5-      جناب آقای محمد رضاعظیمی از خیریه امید به زندگی

اکنون هیات موسس در تلاش برای ثبت این تشکل از طریق سازمان بهزیستی است. جلسات هم اندیشی ادامه دارد.

خرسندیم که به زودی این کانون در سازمان بهزیستی با مساعدت مسئولان این سازمان به ثبت می رسد و فضایی برای تعامل بیشتر و حمایت ازسمن ها و مهمتر از آن وضعیت کودکان به وجود خواهد آمد.

اکران فیلم «مردی که گیلاس هایش را خورد» به نفع دختران مهرطه

 مهرطه: فیلم «مردی که گیلاس هایش را خورد» به نفع دختران مهرطه جمعه 25 فروردین ماه در سینما تک قهلک ساعت 18:30 اکران می شود.

فیلم مردی که گیلاس‌هایش را خورد به کارگردانی پیمان حقانی، تهیه کنندگی مشترك امیر سمواتی و پيمان حقاني  و  نویسندگی پیمان حقانی و حمیدرضا کشانی  ساخته سال ۱۳۸۷ است و براي اولين بار در ايران اكران مي شود .

این فيلم  در بيش از ٣٠ جشنواره بين الملي از جمله ماردل پلاتا ، سارايوو، ريو ، سائوپالو و ... بنمايش در آمد و توانست جايزه منتقدين روسيه را از جشنواره «آينه تاركفسكي» و جايزه ويژه هيئت داوران را از اتريش و همچنين جايزه بهترين كارگرداني و بهترين بازيگري را براي حسن پورشيرازي از تورنتو كانادا بدست بياورد. لطفا ما را در اطلاع رسانی و فروش بلیت یاری رسانید. هزینه بلیت 10 هزارتومان است. 

درصورت تمایل به خرید به سایت سینما تک قلهک مراجعه نمایید                         

http://pardis-gholhak.com/public-show-prepayment/?showtime_id=50641

نمایشگاه مرغ های چوبین به نفع دختران مهرطه

نمایشگاه مرغ های چوبین اثر بیژن اوشیدری ازشنبه 26 تا چهارشنبه 30 فروردین ماه به نفع دختران مهرطه در فرهنگسرای سرو برگزار می شود.

افتتاحیه 17-19 روز شنبه 26فروردین ماه

ساعات بازدید از 9 صبح تا18

آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتراز پارک ساعی، کوی ساعی دوم، فرهنگسرای سرو، نگارخانه سرو.       

حضور برای همگان آزاد است.   

فعالیت های مهرطه در روستای قاسم آباد

 مهرطه: مدرسه سه کلاسه روستای قاسم آباد جیرفت در دست ساخت است و هم اکنون در مرحله اتمام بتون ریزی و فونداسیون قرار دارد.امیدواریم که ساخت مدرسه تا شهریور ماه به پایان برسد تا در سال جدید تحصیلی دانش اموزان مدرسه بتوانند در محیط مناسب مشغول به تحصیل شوند.

 

آموزش  کودکان و زنان روستا

موسسه مهرطه برای بهبود وضعیت دانش آموزان و شکوفایی استعداد آنان کلاس های نقاشی با کمک یکی از زنان ساکن روستا که نقاشی را به صورت حرفه ای  آموزش می بیند،برگزار می کند. در کنار آموزش نقاشی کاردستی ساختن نیز به کودکان می آموزد.

همچنین کلاس بهداشت عمومی توسط بهداشت یار روستای قاسم آباد برای زنان این روستا برگزار شدبرگزاری این کلاس ها به همت موسسه مهرطه جهت افزایش وضعیت سلامت ساکنان با تمرکز بر بهداشت زنان و کودکان برنامه ریزی شده است.

حمایت هیلدا سیر از مهرطه

یاوران گرامی سفرنوروزی شما با هیلدا سیر می تواند هم سیاحت باشد هم کار نیک، درصورت معرفی  خودبه عنوان داوطلب مهرطه درصدی از هزینه سفر به گذران زندگی دختران ما اختصاص می یابد.

 

حامی دانش اموزان مستعد جیرفت باشید

دانش آموزان روستای قاسم آباد بسیار ساعی و درس خوان هستند اما فقر گریبانگیر آنان و مانعی برای تحصیلشان است. از این رو برای کمک به تحصیل آنان نیاز به همراهی کسانی داریم که مایل هستند حامی آموزشی این دانش آموزان باشند. در حال حاضر 6 دانش آموز وضیعتی سخت تر از دیگران دارند. در صورت تمایل به حمایت از این سرمایه های آینده ایران می توانید ماهیانه 50 هزارتومان به شماره حساب بانک ملی ٦٠٣٧٩٩١٨٩٩٥٣٨١٧١ به نام موسسه مهرطه ارسال کنید و در صورت واریز با شماره تلفن 88717318 تماس حاصل فرمایید.

 

شروع ساخت مدرسه 3 کلاسه در جیرفت

وقتی در شهریور ماه امسال از روستای قاسم آباد منطقه بلوک  بازدید کردیم برای هیچ یک از ما قابل تصور نبود که بتوان در چنین فضای ناامنی از نظر استحکام بنا 46 کودک را ( با توجه به زلزله خیز بودن استان کرمان ) جای داد. سقف ها نا باورانه در حال ریختن بود و هرم گرمای هوا از میان پنجره های بدون شیشه به درون کلاس ها هجوم می آورد. تخته های شکسته که با هزار ترفند ایستاده بودند یادآور سالیان درازی بود که تلاشی برای تعمیر آن انجام نشده بود. هرچند که در بازدید از دیگر روستاها وضعیت بهتر از این نبود، اما شوق زندگی و گرمای نگاه کودکان برای ما جای کمترین شک را باقی نگذاشت . داشتن مدرسه امن از آرزوهای بچه ها و مدیر مدرسه بود .

مدیریت ساخت بر عهده یکی از مهندسین محلی است که خود نیز در کمک به بهبود شرایط کودکان دستی بر آتش دارد . به کودکان عشق می ورزد و قلب اش برای آبادانی دیارش می تپید. به همین دلیل می دانیم  کار به دستان کاردانی سپرده شده است.

از هفته گذشته با آماده شده نقشه ها ، نقشه برداری و پی کنی شروع شده است. گام بعدی خرید مواد اولیه از جمله میل گرد ها است.

حال به مشارکت و همراهی شما نیازمندیم . تامین بودجه ساخت این مدرسه تنها با یاری و حمایت های مالی شما امکان پذیر است . با ساخت این مدرسه همه ما گامی در جهت ایجاد شرایط بهتر برای کودکانی بر می داریم، که سزاوار تحصیل در مکانی امن هستند.

مبلغ برآورد شده برای خرید میل گردها 36 میلیون تومان اعلام شده است. در صورت تمایل لطفا کمک های خود رابه این شماره حساب ارسال فرمائید.

شماره کارت بانک ملی     8171 -9953-9918-6037 به نام موسسه مهرطه

پروژه جیرفت

یکی از دغدغه‌های جدی موسسه نیکوکاری مهرطه، در طول فعالیت ۱۵‌سالهٔ خود، تلاش برای اجرایی‌کردنِ هدف اختصاصی خود، یعنی نگه‌داری شبانه‌روزی دخترانِ نیازمند سرپرست و هدف عام خود توانمندسازی خانواده‌ها و پیشگیری از آسیب بوده است.

تشکیل گروه مهرآوران، برای حمایت از زنان سرپرست خانوار، خانواده‌های محروم و بخصوص آموزش کودکان مستعد، یکی از اقدامات موسسه در اجرای این هدف به شمار مى‌رود.

 

ما در تابستان گذشته، مراجعات مکرری از سوی دلسوزانی از استان کرمان و بخصوص روستاهای شهر جیرفت، برای رفع محرومیت‌های منطقه داشتیم. با این هدف، دل به دریا زدیم به دریای محبتی که می‌دانستیم ما را در این راه، تنها نمی‌گذارند.

با بررسی‌های اولیه و تشکیل یک گروه کوچک ، گام بر جاده گذاشتیم و چشم بر منطقه‌ای گشودیم که سراسر از نیاز در حین بی‌نیازی بود.
شهری با قدمت ۷ هزارساله اما فراموش‌شده، حاصل‌خیز اما بلای خشکسالی نازل شده، با کودکانی سرشار از شور و شوقِ دانستن، اما در حال آموزش زیر سقف‌های فروریخته، زنانی کوشا اما خسته.

 هدف ما از فعالیت در منطقه:
- با مهر شما بتوانیم تاحدی شرایط تحصیل را برای این کودکان بهتر کنیم.
- با ساخت مدرسه فضای آموزشی را بهبود بخشیم.
- با ارسال تجهیزات ورزشی، شادی وسلامتى را در روستا جاری کنیم.
- با کتاب و ایجاد کتابخانه، امید و تغییر را به کلاس‌های تاریک مدرسه ببریم.
- با آموزش حرفه و احیای تولیدات روستایی، مادران را برای بهتر زندگی‌کردن کودکان یاری دهیم.
برای یاری در هریک از محورهای بالا با شماره تلفن ۸۸۷۰۱۸۴۴
تماس بگیرید.
و کمک‌های مالی خود را به شماره کارت بانک ملی، 
٦٠٣٧٩٩١٨٩٩٥٣٨١٧١ واریز کنید.

کارآفرینی برای زنان روستای قاسم آباد

حمایت از کودکان جیرفت با 30 هزار تومان

 

 

 

شماره حساب های موسسه

شماره کارت 5022291001693595 بانک پاسارگاد، شماره کارت

شماره حساب 116400537 , کد 032 , بانک تجارت شعبه پارک

شماره حساب 81077799901 , کد 326 , بانک پاسارگاد  شعبه قائم مقام

شمار حساب 1018504861122 , کد 101 , بانک اقتصاد نوین شعبه قدیر

توجه ( بسیار مهم )

موسسه مهرطه تنها دارای دو وب سایت رسمی به آدرس های ذیل می باشد : 

mehretaha.ir  و  mehretaha.com   

لطفا از کمک به موسسات دیگر که با آدرس های مشابه و با نام ما فعالیت می کنند جدا خوداری نماید جهت کسب اطلاعات بیشتر از قسمت تماس باما وبسایت با ما در ارتباط باشید - متشکرم