روز جهانی داوطلب مبارک

16 سال است که خانه ای از جنس مهر برای دختران و زنان در معرض آسیب ساخته ایم. خانه ای که گرمای خود را از روشنایی دل شما دارد. امروز 15 آذرماه، روز جهانی داوطلب است. روز آنانی که  نسبت به رنج مردمانشان بی تفاوت نیستند و همراهمان بودند تا بتوانیم گامی برای بهبود شرایط دختران و زنان در معرض آسیب سرزمینمان برداریم.

مهرطه قدردان شما و محبت‌های شماست.

 

جشن تحصیلی 96 گروه مهرآوران

 26 شهریور ماه گروه مهرآوران طه به مناسبت شروع سال تحصیلی جشنی برگزار کرد و طی آن از دانش اموزان ممتاز تحت پوشش تقدیر به عمل آورد.

در این مراسم ضمن برپایی مسابقات شاد و مختلف و توزیع سبد کالا و لوازم التحریر به شاگردان ممتاز کارت هدیه اهدا شد.

دست بافته های زنان جیرفت در انتظار شما

صنایع دستی زنان جیرفت در نمایشگاه ملی حصیر در معرض نمایش قرار گرفت.
دست بافته های زیبای زنان روستای قاسم آباد جیرفت این روزها زینت بخش نمایشگاه ملی حصیر شده است.زنان سرپرست خانوار تحت پوشش مهرطه که اقدام به کاآفرینی کرده اند حاصل تلاش خود را در نمایشگاه ملی حصیر عرضه می کنند.

با مراجعه و خرید این کیف های زیبا می توانید از زنانی که در اوج محرومیت برای بهبود شرایط زندگی خود تلاش می کنند، حمایت کنید.
نمایشگاه ملی حصیر از تاریخ 17 تا 25 مرداد ماه  از ساعت 10-18 در گالری ملی صنایع دستی مجموعه فرهنگی سعدآباد برپاست.

مهرطه در سال گذشته در راستای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار روستای قاسم آباد جیرفت اقدام به آموزش حصیربافی برای امرار معاش این خانواده ها کرد.
سازمان میراث فرهنگی امسال را به عنوان سال حصیر اعلام کرده است.

جوجه کلاغ ها در خانه ارغوان

مراسم رونمایی از کتاب «جشن جوجه کلاغ ها» دیروز20 تیر ماه در ساختمان ارغوان موسسه مهرطه برگزار شد
این برنامه با حضور کودکان مهر و جمعی ازعلاقه مندان به حوزه کتاب کودک برگزار شد. در ابتداي اين مراسم «مریم یزدان مهر» نويسنده این کتاب  درباره علاقه خود به نویسندگی کتاب کودک و نوجوان گفت.او در ادامه بخشي از کتاب را برای بچه ها رخواند که کودکان حاضر از ان لذت بردند.

استاد فرهیخته ادبیات «محمدرضا یوسفی» هم در این برنامه حضور داشت و دقایقی برای مخاطبان صحبت کرد. 
در ادامه  این مراسم  یکی از دختران مهرطه درباره کتاب و فواید کتاب خوانی گفت و دختر دیگر ما نیز درباره علاقه خود به نويسندگي صحبت کرد. در انتها نیز  یکی دیگر از فرزندان مهرطه خلاصه اي از کتابی را كه خوانده بود، براي ميهمانان تعريف كرد.

این مراسم با شعر خوانی کودکان تمام شد.

ضیافت ماه رمضان مهرطه برگزار شد

 10 خرداد ماه مراسم ضیافت ماه رمضان موسسه مهرطه به روال همیشه در اولین چهارشنبه ماه مبارک برگزار شد.

در ابتدای مراسم زهره زارع مدیرعامل موسسه مهرطه در مورد این موسسه گزارشی کوتاه ارائه داد ، سپس کلیپ و پاورپوینتی که توسط خانم اسفرجانی در مورد هزینه های مهرطه طی یکسال تهیه شده بود، نمایش داده شد. گروه موسیقی اروشا نیز در این مراسم قطعاتی متناسب با ماه مبارک نواختند. این مراسم با همت داوطلبان موسسه برگزارشد.

 عکس: محمدقدمعلی

 

سرو میزبان پنجمین دوره جایزه کتاب مهر شد

مهرطه: مراسم اختتامیه پنجمین دوره جایزه کتاب مهر 11 اردیبهشت ماه در فرهنگسرای سرو برگزار شد.                                                       مراسم پنجمین دوره جایزه کتاب با حضور دختران نوجوان موسسه مهرطه(مرکز نگهداری دختران بدسرپرست و بی سرپرست) و انجمن توانمندسازی زنان وکودکان مهر و ماه و انجمن  پرنده کوچک درخت زندگی برگزار شد.

در ابتدای مراسم ژیلا مدنی از موسسه مهرطه در مورد اهداف برگزاری این جایزه و برنامه های مهرطه برای ترویج کتاب خوانی توضیح داد. او در ادامه به پروژه راه اندازی کتاب خانه برای دانش آموزان روستای قاسم آباد جیرفت و برنامه کتاب خوانی این عزیزان اشاره کرد.

سپس شیدا رنجبر دبیر علمی جایزه کتاب مهر، در مورد نحوه داوری و تعداد کتاب های خوانده شده طی یکسال توضیحاتی ارائه داد. این مترجم کتاب های کودک و نوجوان گفت: من تنها تکنیک های نقد را به دختران آموزش دادم و کوچکترین نظری در مورد کتاب ها و نویسندگان  ارائه ندادم. انتخاب کتاب ها تنها براساس نظرات دختران بود و من انرژی فراوانی از آنها گرفتم. او گفت ما 26 کتاب را طی یکسال خواندیم و اگر کتاب های بیشتری در اختیار ما بود  بچه ها می توانستند آنها را نیز بخوانند. مشکل ما نداشتن بودجه برای خرید کتاب است و از انتشاراتی که کتاب های رایگان در اختیار  ما قرار دادند سپاسگزاریم. امیدواریم همکاری بیشتری از سوی ناشران حوزه کودک و نوجوان را در سال آینده شاهد باشیم.

 

سپس شیما ثابت موسسه توانمندسازی مهر و ماه را معرفی کرد و در ادامه میترا امام مدیرعامل پرنده کوچک درخت زندگی در مورد شکل گیری این موسسه و رویکردی که نسبت به آموزش دارد و شیوه افقی اداره این سمن توضیحاتی ارائه داد.                                                         

                                             

مراسم با اعلام کتاب های برتر و تقدیری در حوزه تالیف و ترجمه توسط داوران نوجوان ادامه یافت. داوران ضمن نقد و بررسی و خواندن بخش هایی ازکتابها برگزیدگان خود را معرفی کردند. کتاب «فریاد آق اویلی»، نوشته عبدالرحمان اونق از انتشارات کانون ویژه تالیف اعلام شد. همچنین از کتاب «هویج بستنی» نوشته فرهاد حسن زاده از انتشارات افق تقدیر شد. در حوزه ترجمه کتاب «زیر نور ماه شیشه ای» نوشته ژاکلین وودسون ترجمه کیوان عبید آشتیانی از انتشارات افق به عنوان کتاب ویژه ترجمه اعلام شد و کتاب «آسمان سرخ در سپیده دم» نوشته الیزابت لرد با ترجمه پروین علی پور شایسته تقدیر اعلام شد.

لغو سفر به خاطر شرکت در مراسم جایزه مهر

در ادامه با درخواست هیات داوران تمامی نویسندگان و مترجمان حاضر در سالن به روی سن فراخوانده شدند.  اونق  نویسنده برتر جایزه کتاب مهر گفت برنامه سفرش به خارج از کشور را برای شرکت در این مراسم و حضور در جمع داوران نوجوان لغو کرده است و 8 ساعت از گنبد تا تهران در راه بوده است. علی اصغر سیدابادی نویسنده و مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد این جایزه و این که این جایزه با همت مهرطه 5 سال ادامه یافته است، صحبت کرد.  همچنین عموزاده خلیلی مدیر مسئول چلچراغ  و نویسنده حوزه کودک و نوجوان گفت با وجود آن که باید امروز 64 صفحه مجله چلچراغ را می بستم ترجیح دادم در جمع داوران نوجوان حاضر شوم. او آرزو کرد جایره کتاب مهر که رویداد درخور توجهی در حوزه کتاب نوجوانان است ادامه یابد.  نیز در مورد دخترانش در مهرطه گفت  سپس باقی نویسندگان و مترجمان نیز به معرفی خود پرداختند و در مورد ارزشمندی ارتباط مستقیم نویسندگان با مخاطبان خود که در سالن بودند،صحبت کردند.

همچنین در این مراسم از خواهران یعقوبی به دلیل نقشی که در آماده سازی کتاب های کودک و نوجوان دارند، عزیزانی که کمتر نقش شان دیده می شود، تقدیر شد و انها در مورد سیر آماده سازی کتاب صحب کردند.

جایزه کتاب مهر به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش اعتماد به نفس در بین دختران نوجوان در معرض آسیب های اجتماعی پایه ریزی شده و طی آن هرسال نوجوانان کتاب های منتشرشده در حوزه کودک و نوجوان را مورد نقد و بررسی قرار می دهند و ازنویسنده یا مترجم برتر تجلیل به عمل می آورند. این جایزه به همت موسسه نیکوکاری مهرطه بنیان گذاشته شده است.

 

 

کانون خانه های کودک و نوجوان با پیگیری مهرطه ثبت می شود

مهرطه: کانون خانه های کودک و نوجوان (مراکز نگهداری شبانه روزی از کودکان ) با پیگیری موسسه مهرطه ثبت می شود.

موسسه  مهرطه  طی عمر 15 ساله خود همواره در پی آن بوده است که بتواند با به اشتراک گذاشتن تجارب خود در ایجاد فضایی پر نشاط برای زندگی کودکان گام بردارد. ایجاد این کانون می تواند به استفاده از دانش موسسات شبانه روزی و کمک به پا گرفتن سازمان هایی نوپا کمک رساند که راهگشای ساختار مناسبی برای خانه های کودک و نوجوان باشد.

اولین جلسه هم اندیشی این مراکز در تاریخ 15/6/95 در موسسه مهرطه برگزار شد و ضمن آن مهرطه به بیان تجارب خود و مشکلاتی که با نهادهای مرتبط داشت، پرداخت. این امر سبب شد که مراکز دیگر نیز تشویق شوند دغدغه های خود را بیان کنند. استقبال مراکز به گونه ای بود که جلسات به شکل چرخشی در آنها برگزار شد.

طی این جلسات مراکز مختلف به معرفی خود پرداختند و بعد از رسیدن به لزوم تاسیس کانون، در مورد ساختار، اساسنامه و اهداف تاسیس آن به بحث و بررسی پرداختند.

بعد از برگزاری 6جلسه به دعوت سازمان بهزیستی در تاریخ 10/11/.95 جلسه ای با حضور 33 سازمان برگزار شد و طی آن 5 نفر به عنوان هیات موسس انتخاب شدند. اسامی هیات موسس به شرح زیر است.

1-      سرکار خانم زهره زارع از موسسه مهرطه

2-      جناب آقای منوچهر محمدی از موسسه هدایت بشیر الهی

3-      جناب آقای سید مصطفی موسوی از خیریه حضرت ابوالفضل

4-      جناب آقای اکبر کریمی از خیریه ملائک

5-      جناب آقای محمد رضاعظیمی از خیریه امید به زندگی

اکنون هیات موسس در تلاش برای ثبت این تشکل از طریق سازمان بهزیستی است. جلسات هم اندیشی ادامه دارد.

خرسندیم که به زودی این کانون در سازمان بهزیستی با مساعدت مسئولان این سازمان به ثبت می رسد و فضایی برای تعامل بیشتر و حمایت ازسمن ها و مهمتر از آن وضعیت کودکان به وجود خواهد آمد.

اکران فیلم «مردی که گیلاس هایش را خورد» به نفع دختران مهرطه

 مهرطه: فیلم «مردی که گیلاس هایش را خورد» به نفع دختران مهرطه جمعه 25 فروردین ماه در سینما تک قهلک ساعت 18:30 اکران می شود.

فیلم مردی که گیلاس‌هایش را خورد به کارگردانی پیمان حقانی، تهیه کنندگی مشترك امیر سمواتی و پيمان حقاني  و  نویسندگی پیمان حقانی و حمیدرضا کشانی  ساخته سال ۱۳۸۷ است و براي اولين بار در ايران اكران مي شود .

این فيلم  در بيش از ٣٠ جشنواره بين الملي از جمله ماردل پلاتا ، سارايوو، ريو ، سائوپالو و ... بنمايش در آمد و توانست جايزه منتقدين روسيه را از جشنواره «آينه تاركفسكي» و جايزه ويژه هيئت داوران را از اتريش و همچنين جايزه بهترين كارگرداني و بهترين بازيگري را براي حسن پورشيرازي از تورنتو كانادا بدست بياورد. لطفا ما را در اطلاع رسانی و فروش بلیت یاری رسانید. هزینه بلیت 10 هزارتومان است. 

درصورت تمایل به خرید به سایت سینما تک قلهک مراجعه نمایید                         

http://pardis-gholhak.com/public-show-prepayment/?showtime_id=50641

نمایشگاه مرغ های چوبین به نفع دختران مهرطه

نمایشگاه مرغ های چوبین اثر بیژن اوشیدری ازشنبه 26 تا چهارشنبه 30 فروردین ماه به نفع دختران مهرطه در فرهنگسرای سرو برگزار می شود.

افتتاحیه 17-19 روز شنبه 26فروردین ماه

ساعات بازدید از 9 صبح تا18

آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتراز پارک ساعی، کوی ساعی دوم، فرهنگسرای سرو، نگارخانه سرو.       

حضور برای همگان آزاد است.   

فعالیت های مهرطه در روستای قاسم آباد

 مهرطه: مدرسه سه کلاسه روستای قاسم آباد جیرفت در دست ساخت است و هم اکنون در مرحله اتمام بتون ریزی و فونداسیون قرار دارد.امیدواریم که ساخت مدرسه تا شهریور ماه به پایان برسد تا در سال جدید تحصیلی دانش اموزان مدرسه بتوانند در محیط مناسب مشغول به تحصیل شوند.

 

آموزش  کودکان و زنان روستا

موسسه مهرطه برای بهبود وضعیت دانش آموزان و شکوفایی استعداد آنان کلاس های نقاشی با کمک یکی از زنان ساکن روستا که نقاشی را به صورت حرفه ای  آموزش می بیند،برگزار می کند. در کنار آموزش نقاشی کاردستی ساختن نیز به کودکان می آموزد.

همچنین کلاس بهداشت عمومی توسط بهداشت یار روستای قاسم آباد برای زنان این روستا برگزار شدبرگزاری این کلاس ها به همت موسسه مهرطه جهت افزایش وضعیت سلامت ساکنان با تمرکز بر بهداشت زنان و کودکان برنامه ریزی شده است.

شماره حساب های موسسه

شماره کارت 5022291001693595 بانک پاسارگاد، شماره کارت

شماره حساب 116400537 , کد 032 , بانک تجارت شعبه پارک

شماره حساب 81077799901 , کد 326 , بانک پاسارگاد  شعبه قائم مقام

شمار حساب 1018504861122 , کد 101 , بانک اقتصاد نوین شعبه قدیر

توجه ( بسیار مهم )

موسسه مهرطه تنها دارای دو وب سایت رسمی به آدرس های ذیل می باشد : 

mehretaha.ir  و  mehretaha.com   

لطفا از کمک به موسسات دیگر که با آدرس های مشابه و با نام ما فعالیت می کنند جدا خوداری نماید جهت کسب اطلاعات بیشتر از قسمت تماس باما وبسایت با ما در ارتباط باشید - متشکرم